fot. Grzegorz Misiak/Włókniarz Częstochowa/Accredito

Kolejnym wyzwaniem, jakie stoi przed Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa jest pojedynek z NovyHotel Falubazem Zielona Góra. Spotkanie, które planowo miało się odbyć już w szóstej kolejce, z powodu obfitych opadów deszczu zostało przełożone dopiero na połowę czerwca. Gospodarze to beniaminek, ale także zasłużony klub na żużlowej mapie Polski. Wizyty na Ziemi Lubuskiej nie należą do najłatwiejszych i tak będzie również tym razem.

Z kart Historii

W kolejnym materiale archiwalnym chcielibyśmy państwu przybliżyć dwa historyczne mecze ligowe Włókniarza Częstochowa z drużyną z Zielonej Góry. Do pierwszego pojedynku pomiędzy dwoma zespołami doszło w dniu 23. czerwca 1963 roku, w XI rundzie rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo II Ligi. Gospodarzem tego ligowego
pojedynku był zespół zielonogórskich Zgrzeblarek, który podejmował drużynę z Częstochowy. Na stadionie pojawiła się licznie zgromadzona publiczność, która była świadkiem zaciętego widowiska sportowego i oklaskiwała co bieg zawodników obydwu drużyn. Na torze widać było ogromną determinację i wolę walki obydwu zespołów. Zwycięstwo w tym historycznym pierwszym meczu odniosła drużyna gospodarzy Zgrzeblarek, która pokonała zespół Włókniarza Częstochowa (42:36). Najlepszym zawodnikiem w drużynie gospodarzy był Mieczysław Mendyka, który zdobył 11 punktów. Natomiast wśród gości Stanisław Rurarz oraz Bernard Kacperak którzy zdobyli po dziewięć punktów.

Włókniarz Częstochowa: 36 Pkt
1 Stanisław Rurarz – 9 (3,u,3,d,3)
2 Henryk Barylski – 1 (u,0,1,-)
3 Bernard Kacperak – 9 (2,2,2,3)
4 Jerzy Łotocki – 2 (1,1,0,-)
5 Zygmunt Malinowski – 1 (1,0,-,-)
6 Lucian Krupiński – 6 (2,2,0,2,0)
7 Bogdan Kurzak – 8 (2,3,1,2)

Zgrzeblarki Zielona Góra: 42 Pkt
9 Henryk Ciorga – 4 (1,0,2,1)
10 Mieczysław Mendyka – 11 (2,3,3,3)
11 Kazimierz Kurek – 6 ( 3,1,1,1)
12 Zenon Nowak – 7 (u,3,1,3)
13 Jan Szurkowski – 7 (3,2,0,2)
14 Bonifacy Langner – 4 (0,3,1,-)
15 Jan Wiśniewski – 3 (1,2,u)

Po jedenastu latach od pamiętnego pierwszego historycznego spotkania obydwu drużyn dochodzi w bezpośrednim pojedynku w ramach rozgrywek pierwszoligowych o Drużynowe Mistrzostwo Polski. W rundzie XIV 22. września 1974 roku drużyna Włókniarza Częstochowa rozegra pojedynek finałowy z Falubazem Zielona Góra.
Częstochowianie potrzebowali w tym spotkaniu zwycięstwa, aby zapewnić sobie drugi w historii tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Na stadionie częstochowskiego Włókniarza padł rekord frekwencji publiczności. Ponad 35 tysięcy kibiców było świadkami tego historycznego wydarzenia. Na ulicach i osiedlach można było zaobserwować wymarłe miasto, ludzie tłocząc się w autobusach komunikacji miejskiej przybywali na stadion. Przed widowiskiem sportowym na tor wysypywane były trociny z racji, że przed meczem i w dniu meczu były dość silne opady deszczu.

Drużyna gospodarzy wystąpiła w tym spotkaniu osłabiona brakiem w składzie Marka Cieślaka, który odniósł kontuzję ręki na torze w Chorzowie. Prezentacja drużyny Włókniarza odbyła się inaczej niż zawsze. Kapitan zespołu Józef Jarmuła” Showman” wystąpił do prezentacji w cylindrze kominiarskim przekazując go poszczególnym zawodnikom ze swojej drużyny. Byliśmy świadkami pożegnania zawodnika gospodarzy, Wiktora Jastrzębskiego, który kończył karierę zawodniczą. O randze tego spotkania świadczyły rozegrany pierwszy i drugi bieg tych zawodów, gdzie nastąpiły remisy (3:3), a w trzecim przegraliśmy (3:2). Drużyna Włókniarza odrobiła straty i wygrała w biegach 4, 5, 6, 7 po (5:1), obejmując prowadzenie w meczu (31:16). Częstochowianie przez cały mecz toczyli zażartą walke na torze, dorzucając cenne punkty, kontrolując przewagę punktową w meczu. Ostatecznie po rozegraniu trzynastu biegów drużyna Włókniarza Częstochowa pokonała zespół Falubazu Zielona Góra (53:24), zdobywając tytuł Drużynowego Mistrza Polski 1974.

Na stadionie panowała ogromna radość i euforia wśród kibiców częstochowskich. Byliśmy świadkami drugiego zdobytego tytułu DMP przez częstochowian. Po zakończeniu spotkania na stadionie odbył się pokaz skoków spadochronowych. Najlepszymi zawodnikami wśród gospodarzy byli Józef Jarmuła zdobywca jedenastu punktów, Andrzej Jurczyński zdobywca kompletu dwunastu punktów oraz Zenon Urbaniec dziesięciu punktów. Natomiast wśród gości najlepszym zawodnikiem drużyny był Zbigniew Filipiak zdobywca siedmiu punktów.
Składy i punktacje drużyn:

Falubaz Zielona Góra: 24 Pkt
1 Zbigniew Filipiak – 7 (2,1,2,2)
2 Ratajczak – 2 (1,1,-,-)
3 Paweł Protasiewicz – 5 ( 1,1,1,1,1,)
4 Jan Grabowski – 3 (2,-,1,-)
5 Zbigniew Jaskólski – 5 ( 3,1,1,-)
6 Aleksander Grygor – ns
7 Lukaszewski – 0 (0,)

Włókniarz Częstochowa: 53 Pkt
9 Józef Jarmuła – 11 (3,3,3,2)
10 Henryk Barylski – 7 (-,3,2,2)
11 Andrzej Jurczyński – 12 (3,3,3,3,)
12 Lech Zapart – 6 (0,2,3,1)
13 Zenon Urbaniec – 10 (2,2,3,3)
14 Jerzy Kowalczyk – 5 (-,3,2)
15 Czesław Goszczyński – 2 (2,-,)
16 Włodzimierz Tomaszewski – 0 ( u,)

Red. Marek Formicki

Najmocniejszy beniaminek od lat

Falubaz Zielona-Góra to uznana marka w świecie żużla. Klub, który siedmiokrotnie zwyciężał w Drużynowych Mistrzostwach Polski. „Myszy” w 2021 roku pożegnały się z elitą. W tym sezonie żółto-biało-zielonym udało się jednak powrócić na miejsce, które im się należy. Wśród wspomnianych gospodarzy m.in. Bracia Pawliccy czy Jarosław Hampel. Na swoim torze zielonogórzanie są niezwykle groźni. Przekonała się o tym Betard Sparta Wrocław, która uległa przy Wrocławskiej 69, w stosunku 40:50. Drużyna Falubazu to zdecydowanie mocniejszy beniaminek od Celfast Wilków Krosno przed rokiem oraz Arged Malesy Ostrovii Ostrów dwa lata temu. Mimo wszystko jest to zespół w zasięgu Włókniarza nawet, gdy starcie odbywa się w Zielonej-Górze. W najbliższy czwartek spotkają się drużyny znajdujące się aktualnie w środku tabeli. Jeżeli Włókniarz chce przekazać stawce jasny sygnał o treści: „W tym sezonie jeszcze namieszamy!” musi takie spotkania wygrywać. Zwycięstwo odniesione na wyjeździe potrafi dodać wiatru w żagle, więc podopieczni Janusza Ślączki mają jasne zadanie.

Niedawna historia starć

Nadchodzi pierwszy od trzech lat mecz z Falubazem. W sezonie 2021 oba pojedynki częstochowsko-zielonogórsko zakończyły się zwycięstwami Włókniarza. „Lwy” jednak mocno męczyły się zarówno u siebie, jak i na wyjeździe, gdzie o końcowym wyniku decydował ostatni wyścig. Wtedy para Kacper Woryna i Leon Madsen pokonała podwójnie duet Patryk Dudek-Piotr Protasiewicz pieczętując tym samym wygraną dla swojej drużyny. W czwartek 13. czerwca 2024 spodziewamy się równie zaciętej batalii.

Składy awizowane:

NovyHotel Falubaz Zielona Góra
9. Jarosław Hampel
10. Rasmus Jensen
11. Przemysław Pawlicki
12. Jan Kvech
13. Piotr Pawlicki
14. Oskar Hurysz
15. Krzysztof Sadurski

KRONO-PLAST Włókniarz Częstochowa
1. Mikkel Michelsen
2. Maksym Drabik
3. Kacper Woryna
4. Mads Hansen
5. Leon Madsen
6. Szymon Ludwiczak
7. Igor Nabiałkowski

Spora nadzieja i ogromna szansa

W związku z trzema domowymi zwycięstwami z rzędu apetyty kibiców Włókniarza rosną. Wszyscy pod Jasną Górą liczą na podtrzymanie tej passy. Jednak, aby tak się wydarzyło cała drużyna musi stanąć na wysokości zadania, bowiem „Myszy” łatwo swojej twierdzy nie oddadzą. Mecz zapowiada się niezwykle interesująco. Jego rozpoczęcie w czwartek 13. czerwca 2024 roku o godzinie 20:00. Transmisję na żywo przeprowadzi Stacja Eleven Sports 1.