Niepołomice stolicą polskiego freestylu? Z okazji zbliżających się Mistrzostw Polski Freestyle Football 2024 postanowiliśmy porozmawiać z ich organizatorem. Robert Guzik, bo o nim mowa, to wielokrotny reprezentant naszego kraju w trikach z piłką. Po roku przerwy najważniejszy turniej w Polsce powrócił w okolice Krakowa do Niepołomic. Co o samych zawodach mówi organizator? 

Czym w ogóle jest freestyle football?

Freestyle football to sport, w którym wykonujemy najróżniejsze triki przy użyciu piłki. Używamy do tego wszystkich części ciała, w szczególności nóg. Freestyle to nie tylko sport, a także sztuka. Gramy do muzyki i tworzymy swój własny, wyjątkowy na tle innych graczy styl.

Dlaczego zdecydowałeś się na organizacje Mistrzostw Polski Freestyle Football 2024?

Oczywiście zawodów nie organizuję sam, a w ramach mojej działalności i razem z PZFF(Polski Związek Freestyle Football). Choć to prawda, że to ja jestem ich twarzą. Po pandemicznym lockdownie bardzo ciężko było o jakiekolwiek zawody w naszym kraju. W 2022 roku zdecydowałem się na organizację mistrzostw Polski, żeby trochę ożywić nasz piękny sport. Nie widząc perspektyw na organizację turnieju przez kogoś innego, zacząłem działać. Edycja 2022 okazała się sporym sukcesem. W 2023 roku zawody miały miejsce w Strzelnie, a teraz wracają do Niepołomic. Można powiedzieć, że Niepołomice stolicą polskiego freestylu.

Dlaczego Niepołomice, a nie jakieś większe miasto?

W takich miastach łatwiej jest dotrzeć do samorządu. Czas rozpatrzenia naszej prośby, będzie dużo krótszy niż w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Zresztą Niepołomice od stolicy małopolski dzieli raptem dwadzieścia kilometrów i oba miasta są ze sobą świetnie skomunikowane.

Jak ciężko było zorganizować mistrzostwa polski w tym roku?

Droga do organizacji tych zawodów była wyjątkowo kręta. Na samym początku było parę propozycji, aby zrobić te zawody w innym mieście, ale finalnie nic z tego nie wyszło. Postanowiliśmy odezwać się do władz Niepołomic, które zdecydowały aby nas wspomóc pod względem finansowym i organizacyjnym. Po drodze do zorganizowania zawodów miała miejsce powódź, która pochłonęła ogromne środki samorządowe. Finalnie jednak przy wsparciu miasta, samorządu i Pana burmistrza Michała Hebdy będziemy mieć kolejną świetną imprezę.

Na czym polegają zawody w tym sporcie? Jakich konkurencji można się spodziewać?

W tym roku będą miały miejsce trzy konkurencje. Będą to pojedynki mężczyzn i kobiet, jak i konkurencja o nazwie challenge. Ja skupię się na charakterystyce tej koronnej i głównej, czyli pojedynków. Staje naprzeciwko siebie dwóch zawodników z piłką, którzy w trzech trzydziestosekundowych rundach (od etapu ćwierćfinału w systemie „no limit”) prezentują swoje umiejętności. Na koniec każdego z pojedynków sędziowie podejmują decyzję o tym, który z zawodników zaprezentował się lepiej i to on przechodzi do kolejnej rundy. Tak aż do finału. Sędziowie to zazwyczaj utytułowani zawodnicy, którzy przez wiele lat występowali na najwyższym poziomie. Oceniają oni występy na podstawie kryteriów takich jak: trudność, kontrola, oryginalność, zasób trików, kreatywność. Kto bardziej wpisze się w te wymagania, ten przejdzie do kolejnego etapu.

Z jakich etapów będą składały się zawody?

W trakcie eliminacji będą czteroosobowe grupy. Następnie na podstawie występu kwalifikacyjnego sędziowie przydzielą każdemu zawodnikowi jego miejsce. Przy założeniu, że zawodników będzie 36, freestylerzy z miejsc 29-36 będą brali udział w barażach o miejsca w top 32. Od tego momentu będą miały miejsce wspomniane wyżej pojedynki jeden na jednego i tak aż do finału. Top 16 będzie miało miejsce już w niedzielę podczas finałów.

Ilu zawodników można spodziewać się w tym roku?

Spodziewamy się frekwencji na poziomie około pięćdziesięciu osób we wszystkich kategoriach.

Jakie nagrody przewidujecie dla tych najlepszych?

Przewidujemy nagrody rzeczowe i pieniężne.

Czy pojawiają się już dyskusje dotyczące następnej edycji?

Na ten moment koncentrujemy się na organizacji tegorocznych mistrzostw. Po zakończeniu skupimy się na kolejnej edycji. Wstępnie mogę jednak zdradzić, że w przyszłym roku planujemy żeby mistrzostwa polski nie były jedynym turniejem, który będzie miał miejsce w naszym kraju.

Czy wstęp na zawody będzie darmowy?

Wstęp będzie darmowy. My jesteśmy organizacją non-profit, a co za tym idzie nie zarabiamy z tego żadnych pieniędzy. Robimy to z pasji dla ludzi z pasją. Dzięki wsparciu samorządu, jesteśmy w stanie zapewnić darmowy wstęp dla wszystkich chętnych do obejrzenia zawodów.

Czy jest przewidziana transmisja na żywo z zawodów dla tych, którzy nie będą mogli pojawić się w Niepołomicach?

Pracujemy nad tym, żeby takowa transmisja miała miejsce. Problemem może być platforma, gdyż YouTube blokuje za prawa autorskie i wycisza film. Szukamy zatem odpowiedniego miejsca na taką transmisję.

Widziałem na liście startowej twoje nazwisko. Ciężko jest pogodzić przygotowania jako zawodnik i organizator w tym samym momencie?

Ciężko. W naszej sytuacji gdzie poza trenowaniem freestylu dochodzi jeszcze normalna praca jest to ciężkie. Ja zawsze jednak znajdowałem czas na to, żeby połączyć trening z innymi obowiązkami, więc dałem radę i w tym przypadku.

Celujesz w tytuł w tym roku?

Celuję w tytuł w tym roku, jak i co roku. Zobaczymy jak to będzie bo mamy wielu mocnych zawodników, którzy też przyjeżdżają na te zawody w konkretnym celu.

Niepołomice stolicą polskiego freestylu?

 

Naszym gościem był Robert Guzik. Robertowi życzymy samych sukcesów. Was Drodzy Czytelnicy zapraszamy 1 grudnia do Niepołomic do Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa, gdzie będziecie mogli obejrzeć najlepszych football freestylerów w kraju. Dodatkowo w dniu finałów spodziewajcie się u nas na profilach odnośnika do planowanej transmisji na żywo. Nasz portal również będzie obecny na zawodach i planujemy przygotować ciekawe materiały z nimi związane.

Szczegółowy harmonogram turnieju znajduje się na fanpage’u PZFF na platformie Facebook [KLIKNIJ TUTAJ]

FOTO: Polish Freestyle/YouTube

ZOBACZ TEŻ: