W kolejnym materiale archiwalnym, przybliżymy historyczny obiekt sportowy, na którym rozgrywane były najważniejsze widowiska sportowe reprezentacji Polski w XX i XXI wieku. Mowa oczywiście o stadionie Śląskim, który znajduje się w położonym kompleksie parku wypoczynkowego w Chorzowie.

Plany budowy obiektu sportowego na Górnym Śląsku powstały w okresie międzywojennym – w 1939 roku. Projekt budowy obiektu został zlecony przez ówczesnego prezydenta Katowic i zarazem przewodniczącego budowy Adama Kocura. Obiekt ten miał przypominać Stadion Olimpijski w Berlinie, jednakże z uwagi na wybuch II wojny światowej nie został zrealizowany. Decyzja o budowie stadionu zapadła 20 grudnia 1950 roku podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Prace budowlane rozpoczęto w roku 1951, a ukończono latem 1956 roku. Stadion mógł pomieścić stutysięczną widownię i był największym obiektem sportowym wybudowanym w Polsce. Oficjalna inauguracja obiektu odbyła się w dniu 22 lipca podczas meczu towarzyskiego w piłce nożnej pomiędzy reprezentacją Polski i Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). Inauguracyjne spotkanie pomiędzy dwoma reprezentacjami zakończyło się porażką reprezentacji Polski (0:2). W późniejszych latach piłkarska reprezentacja Polski rozgrywała na tym stadionie najważniejsze mecze już od roku 1957, poprzez eliminacyjne spotkania Mistrzostw Świata 1958 roku z reprezentacją Związku Radzieckiego (ZSRR), a wiele z nich przeszło do legendy światowego futbolu. Na obiekcie tym rozgrywane były mecze z reprezentacjami Anglii, Holandii, Włoch czy Portugalii.

Kocioł czarownic

Zapewne wielu kibiców zapyta, dlaczego stadion w Chorzowie nosi taką nazwę? Nazwa ta powstała z racji historycznej po wygranym meczu piłkarskim reprezentacji Polski z drużyną Anglii (2:0) w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w 1973 roku. Angielscy dziennikarze nazwali ten stadion, po porażce z reprezentacją Polski, Kotłem Czarownic, gdyż na stutysięcznym obiekcie sportowym panował niesamowity doping kibiców, a stadion położony w niecce obfitował niesamowitą akustyką. Przejdźmy jednak do meritum, a mianowicie do pierwszych zawodów żużlowych rangi mistrzowskiej które zostały zorganizowane na tym obiekcie.

Żużel

Od roku 1972 murawę boiska Stadionu Śląskiego okalał pełnowymiarowy tor żużlowy. Już na początku lat siedemdziesiątych odbywały się na tym obiekcie mecze żużlowe, a to za sprawą drużyny żużlowej Śląska Świętochłowice, który po zamknięciu stadionu mieszczącego się na Hucie Florian popularnym (Hasioku) nie mógł rozgrywać zawodów ligowych, gdyż w budowie był stadion żużlowy dla Śląska na popularnej (Skałce). Zaznaczmy, że na stadionie w Chorzowie mecze ligowe rozgrywała również drużyna Włókniarza Częstochowa. Pierwsze zawody rangi mistrzowskiej zostały rozegrane w dniu 2 września 1973 roku.

Był to pamiętny finał Indywidualnych Mistrzostw Świata, w którym to zwyciężył pierwszy Polak – Jerzy Szczakiel, który w biegu dodatkowym pokonał wielokrotnego mistrza świata Nowozelandczyka Ivana Maugera. Na trzecim stopniu podium uplasował się wówczas młodziutki, dziewiętnastoletni zawodnik Polski Zenon Plech. Stadion był wypełniony 120 tysięczną publicznością i pobił rekord frekwencji, która należała do Wembley Stadium w Londynie, a na trybunach zasiadało wówczas 90 tysięcy kibiców. Poza rokiem 1973 rozgrywane były zawody rangi mistrzowskiej – finały Indywidualnych Mistrzostw Świata w latach 1976-1979, w którym to roku Zenon Plech zdobył wicemistrzostwo świata oraz dwukrotnie Mistrzostwa Świata Par 1978 i 1981 oraz jeden raz triumfował w finale Drużynowych Mistrzostw Świata, w którym reprezentanci Polski zdobyli brązowy medal. Ponadto rozgrywane były dwukrotnie finały Grand Prix Europy, a także w 2018 roku mecz Polska- Reszta Świata i finał Indywidualnych Mistrzostw Europy, w którym zwyciężył Duńczyk Leon Madsen, a reprezentant Polski Kacper Woryna stanął na podium na trzecim miejscu.

SEC

Historia Mistrzostw Europy i SEC

Zwycięzcę finału europejskiego w latach 1955-1975 poprzez rundę kwalifikacyjną eliminacji do Mistrzostw Świata uznawano za Mistrza Europy. Dopiero w roku 2001 zorganizowano oficjalnie Indywidualne Mistrzostwa Europy, a pierwszym zwycięzcą w tych zawodach był reprezentant Czech Bohumil Brhel. Jednocześnie należy nadmienić, że w tych europejskich zawodach zapisali się w annałach historii dwaj częstochowianie, Sławomir Drabik, który w Czeskich Słanach w roku 2003 zdobył wicemistrzostwo Europy – srebrny medal. Do tego Sebastian Ułamek w finale w Tarnowie w roku 2010 zdobył Mistrzostwo Europy i złoty medal, a w latach 2007, 2008 wicemistrzostwo Europy i zdobył srebrne medale.

W roku 2012 jednodniowy finał został zastąpiony serią czterech finałów, a od roku 2013 promotorem Mistrzostw Europy została firma One Sport i po raz pierwszy w tych rozgrywkach wzięli czynny udział zawodnicy cyklu Grand Prix. Po sześciu latach przerwy finał rundy SEC zawitał ponownie do Chorzowa. Liderem cyklu po trzech rundach jest Łotysz Andzejs Lebedevs, który ma sześciopunktową przewagę nad Duńczykiem Leonem Madsenem i Polakiem Kacprem Woryną, oraz Piotrem Pawlickim, który traci siedem punktów do lidera cyklu. W sobotę 21 września poznamy zwycięzcę turnieju, jak i również zwycięzcę całego cyklu Mistrzostw Europy (SEC). Zawody zapowiadają się bardzo interesująco i ogromu walki na torze nie powinno zabraknąć. Kibice i sympatycy speedwaya zapewne będą światkami ciekawego widowiska sportowego z licznymi mijankami na torze.

SEC

Red. Marek Formicki