Mimo, że do głosowania w częstochowskim budżecie obywatelskim pozostały jeszcze ponad trzy miesiące, to z czwartkiem mija termin zgłaszania projektów. Wszystkie czeka teraz weryfikacja, a końcowa lista ukaże się na parę dni przed „wyborami”. Jak co roku, nie brakuje pomysłów z kategorii „sport”. W przeszłości ze środków publicznych współfinansowano między innymi przebudowę zaplecza obiektu Skry Częstochowa przy ulicy Loretańskiej. Sprawdziliśmy, jakie sportowe propozycje wysunęli mieszkańcy naszego miasta teraz.

Projekty ogólnomiejskie

O bieżnie lekkoatletyczne będą się starały Szkoły Podstawowe, numer 7 oraz numer 54. Remontu nawierzchni wymaga natomiast obiekt przy SP 41. „Mickiewicz”, czyli V Liceum Ogólnokształcące walczy o nową siłownię i doposażenie. Aktywny jest klub z Północy, Ajaks Częstochowa. 1,2 miliona złotych – tyle potrzeba na renowację sztucznej murawy. – Niestety  po 16 latach użytkowania jest już bardzo mocno wysłużona i wymaga pilnego remontu, aby boisko mogło dalej bezpiecznie służyć mieszkańcom, uczniom i zawodnikom UKS Ajaks Częstochowa. Klub z uwagi na stan nawierzchni jest już objęty nadzorem infrastrukturalnym w procesie licencyjnym Śląskiego Związku Piłki Nożnej, a brak uzyskania licencji na kolejne sezony może spowodować, że młodzi zawodnicy nie będą mieć możliwości trenowania oraz korzystania z obiektu, na którym rozgrywane są sparingi, turnieje oraz mecze mistrzowskie w ramach oficjalnych rozgrywek – czytamy. Temat poruszyliśmy także w naszej rozmowie z prezesem Arkadiuszem Szymankiem. 

Przy Promenadzie Niemena być może powstanie… boisko do siatkówki plażowej wraz z trybunami! Taka inwestycja pochłonęłaby 750 tysięcy złotych. – To popularny i widowiskowy sport lubiany przez częstochowian i częstochowianki. Zlokalizowanie po pomiędzy dwoma dużymi osiedlami pozwoli na dostęp do niego kilkudziesięciu tysięcy osób. W plażówkę grają młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni. Jest sportem niedrogim i powszechnym a sama infrastruktura jest tania w eksploatacji – widnieje na stronie. Boisko wielofunkcyjne przy SP 15 w Częstochowie-Brzezinach – na to należałoby przeznaczyć 600 tysięcy złotych. Skra i Płomień w tworzonej bazie treningowej przy ulicy Kopalnianej liczą na wyposażenie w mobilne zaplecze socjalne. Wyceniono je na 1,235 miliona złotych. – Myślą przewodnią projektu, jest aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży z Częstochowy. Wyposażenie bazy sportowej przy ulicy Kopalnianej 4a w mobilne zaplecze socjalne zachęci dzieci i młodzież do uprawiania sportu. 

Projekty dzielnicowe

Planów opartych o konkretne rejony Częstochowy jest więcej. Mieszkańcy Stradomia mogą przegłosować treningi rugby, podobnie jak na Tysiącleciu, Lisińcu i Zawodziu, oraz zakup kosiarki i piłkochwytów dla klubu piłkarskiego, który obchodzi 90-lecie istnienia. Propozycja dla Parkitki to modernizacja boiska do koszykówki. Północ może będzie miała szansę wywalczyć nowe bramki dla wspomnianego Ajaksu, kolejne boisko do siatkówki plażowej przy Szkole Podstawowej numer 2, a także wyścigi samochodów na korytarzu północnym. Nowy kort tenisowy spróbuje znaleźć zwolenników na Grabówce! Kurs nauki pływania, to Kiedrzyn. – Bezpłatne treningi na LODOWISKU z elementami gry w HOKEJA – dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Twojej dzielnicy – taki projekt zgłoszono na Mirowie.

A co na Rakowie? – Zadaniem projektu jest działalność Centrum Edukacji Sportowej, gdzie dzieci i młodzież dzielnicy Raków będą mogły korzystać z bezpłatnych zajęć z zakresu rekreacji ruchowej, lekkiej atletyki, gimnastyki z elementami akrobatyki i gier zespołowych. Nie zabrakło również czegoś dla społeczności Gnaszyna-Kawodrza: – Celem zadania jest modernizacja i doposażenie placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 11 w Częstochowie w nowe urządzenia sportowo-rekreacyjne oraz budowa skoczni w dal z dwutorową 80 metrową bieżnią tartanową. Jeżeli mowa o Wyczerpach, w ostatnich godzinach napłynął pomysł kolejnego placu do streetworkoutu przy Szkole Podstawowej nr 24.

Wszystkie projekty są dostępne na stronie częstochowskiego budżetu obywatelskiego.