O częstochowskim klubie LUKS Kantor Taekwondo Olimpijskie mało słychać, natomiast jest najlepszym zespołem tej dyscypliny w województwie śląskim. Może on cieszyć się z wielu utalentowanych zawodników taekwondo, których wychował bądź których odkrywa. Dużo sukcesów, wiele młodych talentów i bardzo dużo poświęcenia – tak moglibyśmy krótko opisać wygląd klubu od środka, ale czy to by wystarczyło? Porozmawialiśmy z założycielem klubu Robertem Kantorysińskim i kilkoma bardzo utalentowanymi zawodnikami, między innymi na temat sukcesów klubu, zainteresowaniem klubem od strony miasta Częstochowa czy rozwoju młodych talentów.

Ostatnie osiągnięcia zawodników

Zawodnicy Kantoru Częstochowa regularnie zdobywają sukcesy w wielu zawodach i turniejach, zarówno na arenie ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej, za co niespełna dwa miesiące temu zostali wyróżnieni przez Miasto Częstochowa na gali, która odbyła się w Hali Sportowej przy ulicy Żużlowej. Zawodnikami, którzy odbierali nagrody od prezydenta miasta, byli Natan Kantorysiński, Tymon Sapała, Dominik Jagiełło, Gloria Peryga oraz Małgorzata Winiarska. Nagrodzony został również trener oraz działacz klubu Robert Kantorysiński. Pierwszego dnia marca odbyło się także podsumowanie plebiscytu Regionalnej Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego na najpopularniejszych sportowców, trenerów oraz działaczy w Częstochowie za rok 2023 i wśród laureatów znaleźli się również trener Robert Kantorysiński oraz zawodniczka Kantoru Małgorzata Winiarska.

W marcu, w trakcie Pucharu Świata Belgian Open, srebrny medal zdobyła Gloria Peryga, a dziewiątą lokatę w swojej kategorii zajął Natan Kantorysiński. Kilka tygodni wstecz aż dwunastu zawodników wzięło udział w Pucharze Polski Kadetów i Juniorów oraz I Eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży na około 700 wszystkich uczestników turnieju. Medale zdobyli Natan Kantorysiński (3. miejsce w kat. -37 kg kadet), Nadia Świtała (3. miejsce w kat. -59 kg kadet), Tymon Sapała (2. miejsce w kat. -68 kg junior), a w Pucharze Polski Poomsae ponownie Natan (2. miejsce kat. kadet) oraz Aleksander Skwarczyński (3. miejsce kat. U9).

Oprócz wszelkich wyróżnień oraz osiągnięć na zawodach, zawodnicy Kantoru regularnie biorą udział w różnych szkoleniach z zawodowcami na skalę światową, chociażby takimi jak Sabbioni Eric Albasini, dzięki któremu mieli możliwość trenowania z zawodnikami reprezentacji Rumunii. W lutym Małgorzata Winiarska oraz Natalia Górawska trenowały pod okiem Mistrza GM Ky-Tu Dang, szkoląc techniki Poomsae.

Zawodnicy Kantoru otrzymują także powołania do reprezentacji Polski, a w lutym na konsultacje Kadry Narodowej Kadetów i Juniorów w Taekwondo Olimpijskim zaproszeni zostali Natan Kantorysiński oraz Gloria Peryga. Konsultacje odbyły się w COS OPO w Giżycku.

Początki klubu LUKS Kantor

Już od wielu lat klub odnosi wiele sukcesów w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Ma wiele młodych utalentowanych zawodników, którzy swoją ciężką pracą zdobywają kolejne medale. Ale przenieśmy się do samego początku: Robert Kantorysiński, założyciel oraz główny trener w klubie, należy do Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego. Jest także triumfatorem mistrzostw świata w Stanach Zjednoczonych, dwukrotnym mistrzem Europy (ze Szkocji i Holandii), a co najważniejsze posiada certyfikat ukończenia szkolenia dla instruktorów na Uniwersytecie Kyung Hee w Korei. Po tym dosyć krótkim przedstawieniu tak świetnego zawodnika oraz jednocześnie trenera dowiemy się, jak rozpoczęła się jego przygoda z taekwondo, przygoda, która doprowadziła do ogromnych osiągnięć:

– Moja przygoda z tym sportem zaczęła się dosyć ciekawie, ponieważ na samym początku nie był to sport, którym się interesowałem i z którym łączyłem swoją przyszłość. Wszystko w zasadzie wyszło z mojego miejsca zamieszkania, ponieważ wychowałem się na Rakowie w Częstochowie, a jak wiadomo jest to dzielnica, na której dużo się dzieje. Po pierwszych młodzieńczych bójkach wraz z rodzicami stwierdziłem, że dobrze by było, gdybym umiał się bronić. I tak właśnie wyglądały moje początki z taekwondo.

To pokazuje, że mimo takich początków można osiągnąć naprawdę wiele i zajść bardzo daleko nawet na arenie międzynarodowej. Ale skoro już wiemy, jak zaczęła się cała historia z tym sportem, to warto by się dowiedzieć, co skłoniło do założenia takiego klubu, który już od około 13 lat uczy i prowadzi wiele osób na poziomie rekreacyjnym, jak i zawodowym.

– Po bardzo dużym przeszkoleniu, ukończeniu wielu instruktarzy, czy po prostu doświadczeniu, chciałem prowadzić młode osoby, które miały wystarczająco dużo determinacji i samozaparcia, aby osiągnąć wiele sukcesów w tej dziedzinie sportu. Wiadomo, jest to klub nawet dla osób, które chciałyby się trochę poruszać i spróbować czegoś nowego. Nie każdy musi zostać od razu profesjonalnym zawodnikiem. Mamy wiele grup wiekowych, więc zapraszam każdego niezależnie od wieku, bo dla każdego znalazło by się coś ciekawego. Warto też wspomnieć, że oprócz najbardziej rozwiniętego taekwondo mamy treningi na przykład Kickboxingu.

Szkolenie oraz treningi

Bardzo szybko można zauważyć ogromną chęć do uczenia się i szkolenia niezależnie od wieku. Nasz rozmówca wspomniał też, że taekwondo nie jest zwyczajnym sportem. Jest to dyscyplina sportowa, która uczy kultury i dobrego wychowania. Wyniki w szkole też muszą być dobre, aby były efekty na treningach. Aspekt rozwoju poprzez trening jest kluczowy dla zawodników, którzy wybrali tą dyscyplinę w celu osiągania pewnych wyników. Jest to również podstawowy aspekt w trakcie przygotowań pod pewne zawody oraz turnieje. Zapytaliśmy Roberta Kantorysińskiego, jak wyglądają jednostki treningowe oraz okres przygotowawczy przed danymi zawodami.

– Nie jest to takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Mamy stały kontakt z dietetyczką, która ustala grafik żywieniowy. Jest to bardzo potrzebne, ponieważ odbija się to na kondycji zawodników i ich przygotowaniach do zawodów. Oprócz przygotowań dietetycznych prowadzimy wiele treningów wydolnościowych. Również jest to bardzo ważny element dobrego przygotowania. Treningi odbywają się bardzo często, ale żeby zdobywać medale i wygrywać turnieje trzeba bardzo ciężko pracować. Oprócz ciężkiej pracy zawodników, ogromny wkład mają trenerzy. Są oni naprawdę na wysokim poziomie i bardzo dobrze przygotowują zawodników do turniejów na różnym szczeblu. Latem dla naszych czołowych zawodników organizujemy również wyjazdy np. w góry, aby przygotowania były bardziej zróżnicowane, a nie tylko na salach treningowych.

To ukazuje, ile czynników wpływa na sukces. Zawodnicy są skłonni do wielu wyrzeczeń i poświęceń, natomiast widzą w tym duży sens, posiadają ambicje i określony plan działania w celu osiągnięcia swoich celów. Zdają sobie sprawę, że ciężka praca, systematyczność oraz dyscyplina są kluczem do sukcesu.

Rozmowy z zawodnikami

Każdy zawodnik wszelkich sztuk walki posiadają własną historię, indywidualne cele oraz swoje sposoby na ich osiąganie. Dlatego postanowiliśmy z kilkoma z nich porozmawiać oraz zapytać o to, jak zaczęła się ich przygoda z taekwondo, jakie mają dotychczasowe osiągnięcia i czy chcą wiązać na poważnie swoją przyszłość z tym sportem.

Nadia Świtała

– Moja historia z taekwondo rozpoczęła się w momencie, kiedy zaczął ją uprawiać mój kuzyn. Podpatrzyłam u niego jak ćwiczy i zainteresowałam się tym. Od tego momentu cały czas trenuję, już od wielu lat. Odnosząc się do tematu osiągnięć to w ostatnim czasie zdobywałam medale w pierwszej i drugiej eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w swojej kategorii. Był to jeden brązowy i jeden złoty medal. To, czy będę wiązała przyszłość z tym sportem jest bardziej niż pewne.

Gloria Peryga

– Moim największym sukcesem póki co jest zdobycie srebrnego medalu na prestiżowym Pucharze Świata w Belgii, w Lommel. Szczególnie takie osiągnięcia dodają wiatru w skrzydła i po prostu cieszą, bo to pokazuje, że wiele lat ciężkiej pracy przynosi ogromne sukcesy. Wierzę w to, że w przyszłości będzie jeszcze więcej wygranych.

Natan Kantorysiński

– Moja przygoda jest dość zabawna, ponieważ moim trenerem jest mój tata, więc od początku mojego życia ten sport zajmował u mnie bardzo ważne miejsce. A uprawiam go prawie całe moje życie. Jeżeli chodzi o osiągnięcia, to całkiem niedawno udało mi się zdobyć złoto w Pucharze Polski Kadetów w Taekwondo Olimpijskim, który odbywał się w dniach 6-7 kwietnia w Ostrowcu Świętokrzyskim, w kategorii Kadet -37kg. A w ubiegłym roku zostałem Mistrzem Polski kadetów -33kg. Wszystkich medali posiadam już ponad 100. Swoje pierwsze kroki na zawodach stawiałem już w wieku 5 lat.

Tymon Sapała

– W pierwszej eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady młodzieży w Taekwondo Olimpijskim debiutowałem w nowej kategorii wagowej Junior -68kg. Udało mi się ten debiut przypieczętować srebrnym medalem. W drugim turnieju tych eliminacji udało mi się powtórzyć ten wyczyn i również zakończyłem go na drugim stopniu podium. Natomiast cały czas myślę o kolejnych turniejach i osiągnięciach.

Po wypowiedziach młodych zawodników można stwierdzić, że każdy turniej, każdy medal coraz bardziej ich napędza. Jest to ogromny powód do dumy, że tak młodzi ludzie z naszego miasta chcą w przyszłości osiągnąć jeszcze więcej. Na temat zawodów i sukcesów wypowiedział się również trener.

– Bardzo nas cieszą takie wyniki i jestem bardzo dumny z tego, że robimy ogromne postępy. Tak naprawdę grafik z różnymi zawodami i turniejami mamy zapisany na cały rok, więc cały czas ciężko pracujemy i czekamy na więcej.

Zainteresowanie klubem oraz współpraca z Miastem

Jak wiadomo, uczestnictwo w każdym turnieju oraz ogólne funkcjonowanie klubu wiąże się z dużymi wydatkami. Zapytaliśmy również, czy klub ma jakichś sponsorów oraz jak wygląda współpraca z Urzędem Miasta Częstochowa pod tym względem.

– Jeżeli chodzi o sponsoring to bardzo dużą pomocą wykazują się rodzice zawodników. Pod względem pomocy finansowej przy uczestnictwie w różnych turniejach są solidnym fundamentem. Odnosząc się do dofinansowań od miasta Częstochowa, to pomoc jest na bardzo niskim poziomie. Biorąc pod uwagę inne miasta i ilość dofinansowań to u nas niestety jest z tym bardzo słabo. Jest to przykre, że mimo wielu osiągnieć i świetnych zawodników tak to wygląda. Mamy ogromną nadzieję, że w przyszłości to się zmieni.

W rozmowie z założycielem poruszyliśmy temat zainteresowania mediów klubem i ich osiągnięciami. Robert Kantorysiński przyznał, że czasem zdarzy się jakieś zaproszenie, aby wystąpić w jakiejś audycji radiowej, czy telewizyjnej. Klub LUKS Kantor pojawił się m.in. w programie ,,Pokój na poddaszu” w TVP3 Katowice. Jednak zainteresowanie klubem przez media nie jest stałe, co jest dużym minusem. Dlatego to właśnie my podejmujemy ten temat, aby wzbudzić zainteresowanie tą dyscypliną sportową.

Czas na przygodę w LUKS Kantor?

LUKS Kantor Częstochowa jest świetną propozycją zajęć dla osób w każdym wieku, a w szczególności na tych najmłodszych, którzy poszukują swojej pasji. Być może nieoczywista propozycja Taekwondo może okazać się kluczową. Klub prowadzi zajęcia dla dzieci już w wieku czterech lat. Więcej informacji można uzyskać na FanPage’u klubu po kliknięciu w link tutaj.