fot. Wikimedia Commons

Zbliżające się wybory samorządowe 2024 przyniosą ze sobą nowy skład rady miasta. Wybory odbędą się 7. kwietnia, a nowa rada miasta być może będzie składać się z postaci bardziej lub mniej ściśle powiązanych ze sportem w naszym mieście. Jakie to mogą być osobowości?

Radosław Panas: były polski siatkarz, Jako przyjmujący reprezentował barwy częstochowskiego AZS-u z którym pięć razy zdobył mistrzostwo Polski. Wcześniej dyrektor sportowy, szkoleniowiec pierwszej drużyny, a aktualnie trener grup młodzieżowych Norwida Częstochowa. Swego czasu był kadrowiczem polskiej reprezentacji, w której był również asystentem trenera. Mówi o rozbudowie i modernizacji infrastruktury sportowej oraz rozwoju klubów. Startuje do rady miasta z ramienia Koalicji Obywatelskiej, jest numerem trzy w pierwszym okręgu (Śródmieście, Trzech Wieszczów, Podjasnogórska, Kiedrzyn, Tysiąclecie)

Janusz Danek: p.o. zastępcy dyrektora ds. marketingu,  koordynator ds. dostępności w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, od wielu lat prezes speedrowerowego Stowarzyszenia Speedway Fan Club Częstochowa i Lwów Częstochowa, z którym zdobył tytuł mistrza Polski w 2016 roku. Jest menedżerem d.s. rozwoju w firmie UNIMOT S.A., która jest sponsorem tytularnym klubu. Absolwent Politechniki Częstochowskiej, wydziałów zarządzania w sporcie oraz budownictwa. W CV posiada również sędziowanie podczas Mistrzostw Świata w speedrowerze. Do rady miasta kandyduje jako polityk Lewicy, z numeru osiem w okręgu drugim (Północ, Mirów, Zawodzie-Dąbie)

Marek Strach: były piłkarz Skry Częstochowa, a prywatnie brat Piotra Stracha, posła Polski 2050 na Sejm, który nie tak dawno pytał premiera Donalda Tuska po jego expose o losy nowego stadionu Rakowa Częstochowa. O mandat radnego również ubiega się z list Trzeciej Drogi, która do wyborów samorządowych idzie z „Mieszkańcami Częstochowy”, jest numerem sześć w drugim okręgu. Kandydatem na prezydenta miasta jest dobrze kojarzony w środowisku piłki nożnej i całego sportu Krzysztof Świerczyński.

Rafał Nemsz: od półtora roku prezes KS Stradom Częstochowa, członek komisji do spraw rozgrywek KSSE MLF w Podokręgu Częstochowa. Również kandydat Lewicy, z szóstym numerem w okręgu czwartym (Błeszno, Stradom, Dźbów, Lisiniec, Gnaszyn-Kawodrza, Grabówka). Co ciekawe, sekretarz tego samego klubu – Grzegorz Kukla – startuje do sejmiku województwa śląskiego z list Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców – jest na niej nawet jedynką.

Przemysław Pindor: częstochowski dziennikarz sportowy kandydujący do Rady Miasta z partii Prawo i Sprawiedliwość jest numerem siedem w okręgu trzecim, który obejmuje dzielnice: Ostatni Grosz, Raków, Wrzosowiak.

Z ramienia Alternatywy dla Częstochowy do rady miasta kandydują ze środowiska Stowarzyszenia Wieczny Raków: Albert Kula, który zasiadał już w ławach z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (numer 1, okręg 3 – Raków, Wrzosowiak, Ostatni Grosz), Mateusz Czarnota (numer 7, okręg 3), Marcin Mokrzewski (numer 5, okręg 2) oraz Mateusz Hajduś (numer 6, okręg 4). Kandydat na prezydenta miasta z tej opcji – Tomasz Grzegorz Stala – to współzałożyciel ruchu kibiców czerwono-niebieskich.

Koalicja Obywatelska do wyścigu o fotel prezydenta wysłała Łukasza Banasia, byłego przewodniczącego dawnej komisji sportu w naszym mieście, który dotąd ochoczo uczestniczy we wszelkich wydarzeniach z udziałem Włókniarza, Norwida, Rakowa i naszych pozostałych klubów. Jego następczyni, Barbara Gieroń, jest dwójką na liście KO w czwartym okręgu.